Lietuvos Žinios
Tokia suma buvo išmokėta estui Erki - vyras nenori, jog būtų skelbiama jo pavardė, - už tai, kad rado vikingų lobį ir atidavė jį valstybei.
Šį estą draugai seniai vadina tikru lobių ieškotoju, nors iki praėjusios vasaros jis negalėjo pasigirti dideliais laimėjimais. Tačiau rugpjūtį Erki pagaliau pasisekė. Raaziku rajono teritorijoje, tiksliau - buvusio kolūkio bulvių lauke, jis rado lobį, kurį sudarė 1329 sidabro monetos ir devyni sidabro papuošalai. Šalia gulėjo ir kirvis bei peilis. Lobį, kuriame būtų tiek daug monetų, labai retai pavyksta aptikti, todėl žinia iš karto pasklido po visą Estiją.
Dauguma bulvių lauke rastų monetų nukaldintos Vokietijos miestų kalyklose. Tačiau tarp jų yra ir angliškų, švediškų, vengriškų, daniškų, net arabiškų pinigėlių, taip pat viena itališka ir dvi čekiškos monetos. Visi pinigai buvo suberti į molinį indą ir užkasti į žemę. Žinoma, iš jo liko tik šukės. Estijos istorijos muziejaus ekspertai mano, kad šis lobis galėjo būti paslėptas XI amžiaus viduryje.
Kaip aiškina istorikai, vikingai dažnai užkasdavo monetas į žemę. Ir tai darė vadovaudamiesi ne vien pragmatiniais sumetimais, kad paslėptų pinigus nuo priešų arba padėtų juos juodai dienai. Senovės skandinavai manė, jog monetas, gautas kaip dalį karo grobio, verta užkasti į žemę, nes taip šios sutrauks sėkmę, ir ji lydės žmogų, kuris tai padarė, t. y. taps savotišku talismanu. Iš tokių monetų radinių mūsų dienų istorikai atkuria vikingų karo žygių maršrutus ir jų prekybos kelius.
Visa Erki surasto lobio vertė - 200 tūkst. eurų. Kadangi Estijoje galioja įstatymas skirti žmogui, atidavusiam valstybei aptiktą lobį, pusę jo vertės, į Erki sąskaitą banke ir buvo pervesta 100 tūkst. eurų.
Apie mane
Esu kilęs iš Suvalkijos. Gimiau Marijampolėje, bet jau daug metų gyvenu Anykščių krašte.
Esu istorikas, 1991 m. baigiau Vilniaus universitetą. Dirbu valstybės tarnyboje, kurios funkcija – saugoti kultūros paveldą. Man pasisekė, nes namo darbas ir pomėgiai sutampa: domiuosi dvarais, senienomis, paminklais, krašto istorija ir pan.
Dar studentas būdamas dalyvavau Sąjūdžio veikloje, todėl natūralu, kad 1993 m. įstojau į Tėvynės Sąjungą.
Vertybės, kurias išpažįstu
Šeima, bendruomenė, katalikiškų vertybių išsaugojimas, Lietuvos valstybė, tradicijos, laisvė ir teisingumas.
Pomėgiai
Kultūros paveldas, politika (valstybės valdymas, savivalda, politinė filosofija, tarptautiniai santykiai), muzika, fotografija, kelionės, informacinės technologijos.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą